בדיקת MRI עוברי

במקרים שבהם יש חשש לשלומו של העובר במהלך ההריון, ישנן בדיקות רבות שניתן לבצע ובהן גם בדיקת MRI עוברי, במידה וקיים חשש למומים במח העובר.

עדיין הבדיקה העיקרית של סקרינינג העובר היא בדיקת האולטרסאונד, אשר באמצעותה מבצעים בדיקת סקירת מערכות ראשונה ובדיקת סקירת מערכות שנייה וכן הערכת משקל ומעקב של העובר במהלך כל ההריון.

מה היא בדיקת MRI מוח העובר ותאומרה

MRI עוברי – Magnetic Resonance Imaging זו בדיקה שמבוססת על עיקרון של תהודה מגנטית (קרינה אלקטרומגנטית).  הסריקה היא לא-פולשנית, לא פוגעת בעובר ומשמשת להמחשת איברים פנימיים בגוף. הנבדקת לא נחשפת לקרינה מיננת.

בדיקה זו יעילה בעיקר לדימות מערכת העצבים המרכזית – מח העובר וחוט השדרה, וכן המפרקים. בבדיקת MRI רואים רק רקמות רכות ולא עצמות, אלא רק את מח העצם.

לעתים יש צורך לבצע CT עוברי, כאשר חשוב להדגים הפרעות במבנה של שלד העובר או במבנה הגרמי של הפנים.

לבדיקת MRI עוברי יש יתרון משמעותי, כיוון שככל שגיל ההריון גדל, הגולגולת שהיא גרמית מקשה על ההדמיה של האולטרסאונד.  יתרה מכך מבני המח המאוד חשובים נראים הרבה יותר ברור ב -MRI ולא באולטרסאונד – בעיקר החומר הלבן והאפור, שזה למעשה מה שמרכיב את המח, התאים והסיבים.  האינפורמציה שמתקבל מבדיקת MRI עוברי היא לא רק בתקינות האנטומית (המבנה של המח), אלא גם ביכולת לאמוד את התפקוד של מח העובר. הכוונה היא האם העובר פגוע מבחינה תפקודית ועד כמה חמורה הפגיעה.

אופן בדיקת MRI עוברי

סריקת MRI נעשת בשכיבה על מיטת הבדיקה של המכשיר. כדי להגיע לדיוק מרבי חשוב להישאר ללא תזוזה. בגלל הרעשים שנשמעים בזמן הבדיקה ייתכן שייתנו לך אוזניות.

בתחילת הבדיקה הטכנאי מדריך אותך כיצד ניתן לדבר איתו ולאותת לו במקרה של תחושת מצוקה במהלך הבדיקה.

מיטת הבדיקה שעליה שוכבת הנבדקת מחליקה באיטיות לתוך מכשיר הבדיקה.  שבמהלכה נשמעים רעשים מעט משונים בעת שנעשים הצילומים.

ניתן לבדוק אפשרות שהסריקה תיעשה בטשטוש, מאחר וחלק מהנבדקות חשות אי־נוחות עקב הימצאות בחלל סגור.  

בנוסף לסדרות הרגילות של בדיקת MRI נעשית גם סידרת דיפוזיה, אשר יכולה לזהות האם במח העובר יש אזורים שסבלו מחוסר הספקת הדם. או עוברים שסובלים מחוסר חמצן כתוצאה ממחלות אימהיות כמו אי ספקה שלייתית, רעלת הריון, מחלות רקמת חיבור. אלה בעצם העוברים שהם קטנים לגיל ההריון.  בנוסף מבצעים רצפים שהם מאוד רגישים לדימום ובאמצעותם ניתן לזהות דימומים ברזולוציה שהאולטרסאונד לא מסוגל לזהות אותם.  יש מצבים שבהם מבצעים רצפים שנקראים "ספקטרוסקופי" שכאן ניתן לבדוק את המטבוליטים במח העובר. האזורים שסבלו מחוסר חמצן עולה מטבוליט עיקרי שנקרא לקטט.

מתי הבדיקה נערכת

היתרון הגדול של בדיקת MRI  עוברי הוא בטרימסטר השני והשלישי של הריון. בתחילת ההריון אולטרסאונד הוא כלי מצויין, אבל כאשר מתפתחים המרכיבים במח בעובר שהם החומר הלבן והחומר האפור, אזי חשוב לבצע MRI עוברי על מנת לזהות את המומים במח העובר או לשלול אותם.  סריקת MRI עוברי מפענח רופא מומחה בתחום.

תוצאות וקבלת החלטות

מה ניתן לעשות במידה ומתגלים מומים עובריים ובמיוחד מומים במח העובר, הרי שהבדיקה מבוצעת בשלבי הריון מתקדמים והאם ניתן לבצע הפלה בשלבים האלה?

חלק הממצאים המזוהים ב- MRI עוברי לא דורשים התערבות מיוחדת, אלא מעקב רפואי.
אך בחלק מהמקרים מתגלים ממצאים קשים מאוד, אשר מנבאים פרוגנוזה גרוע לעובר ולידת ילד נכה קשה. החוק במדינת ישראל מתיר במצבים מסוימים לפנות לוועדת על להפסקות הריון, וההורים הם ברי סמכות לפנות לוועדה.

בנוסף מתגלים מומים עובריים, אשר באמצעות התערבות רפואית ניתנים לתיקון ולכן חשוב להיערך ללידה מראש ולהזמין צוות מיוחד של רופאי ילדים מומחים לקבלת היילוד. 

שייך למחלקת:

מיילדות וגינקולוגיה

מחלקת מיילדות וגניקולוגיה עוסקת במגוון רחב של תחומים, הן בכאלו המצריכים התערבות כירורגית והן בכאלו המצריכים מעקב או ייעוץ.

תשמרו על הקשר

כתובתנו

דרך רפאל איתן 1
קרית אונו

צור קשר

טלפון: 03-5544077

שעות הפעילות שלנו

ראשון-חמישי 07:30-22:00
שישי – 07:30-14:00

אנו ברשתות חברתיות
סעו עם WAZE

כל הזכויות שמורות לאופק פלוס בע"מ ©

שינוי גודל גופנים
ניגודיות