שקיפות עורפית

אחת הבדיקות הנפוצות העשויות לשלול עובר בעל תסמונת דאון, זוהי בדיקה של שקיפות עורפית. מה היא הבדיקה הזו והם היא משקפת במאה אחוזים?

במהלך ההריון מקובל לבצע מספר בדיקות אולטרסאונד. הראשונה שבהם היא בדיקת שקיפות עורפית, שמטרה עיקרית לבדוק את הקשר להפרעות כרומוזומליות שהשכיחה ביניהן היא תסמונת דאון.  
בדיקת שקיפות עורפית נעשית באמצעות מכשיר אולטרה סאונד גינקולוגי כאשר התוצאה מושווית לתוצאות של בדיקות אולטרה סאונד של אלפי נשים אחרות וכך יכול הרופא לאבחן האם קיים פגם כלשהו בעובר.

מהי בדיקת שקיפות עורפית?

בזמן בדיקת שקיפות עורפית אנו בודקים גם את תקינות העובר, לרבות דופק הלב העוברי וגודל העובר ובודקים את העורף, כאשר עובי העורף נמצא באסוציאציה להפרעות כרומוזומליות.  כאשר עובי העורף נמדד מעל 3 מילימטר עולה השכיחות משמעותית לבעיות כאלה, אשר השכיחה ביותר היא תסמונת דאון.

באזור העורף של עובר ניתן לזהות שכבת נוזל דקה והיא נעלמת בדרך כלל לקראת השבוע ה – 15 להיריון. כאשר העובר תקין כמות הנוזל מתנקזת ונשמרת בכמות קטנה. יחידת המידה בה נמדד הנוזל היא מילימטר. כמות נוזלים גדולה מעלה חשד לתסמונת דאון או ליקויים גנטיים אחרים, אצל עובר תקין הנוזל הצווארי נספג, ולכן ככל שעובי השקיפות העורפית (הנוזל הצווארי) דק יותר, כך סיכויי העובר להיות נשא של פגם כרומוזומלי קטן יותר. 

מתי הבדיקה נערכת?

את בדיקת שקיפות עורפית נוהגים לערוך בדרך כלל בין השבוע ה – 11 לשבוע ה – 13 להיריון. מדידת שקיפות עורפית היא בדיקה לא פולשנית וכלל לא מסכנת את העובר.  

האם הבדיקה אמינה?

כולנו שמענו סיפורים רבים מנשים שבבדיקת השקיפות העורפית עלה חשד כבד כי העובר סובל מתסמונת דאון והנשים מסיבות אידיאולוגיות סרבו להפסיק את ההיריון ולבסוף התינוק שנולד היה בריא ושלם ללא כל תסמונת או פגם אחר. אז מה זה אומר?

הבדיקה של שקיפות עורפית אמינה באחוזים די גבוהים, אך עדיין ישנם כחמישה עשר אחוזים שהבדיקה מחמיצה והתוצאה העגומה בעצם אינה נכונה. על מנת להגיע לאחוז דיוק גבוה יותר, מומלץ להשלים את בדיקת השקיפות העורפית בבדיקת דם  ביוכימית של טרימסטר ראשון ובכך יתפס ניבוי התוצאה לתשעים אחוזים. כלומר גם כאן, עדיין לא נוכל לדעת בוודאות של מאה אחוזים כי התינוק בריא לגמרי או חלילה סובל מבעיה כלשהי. בדיקת הדם הנוספת הקיימת היום בשוק ומאפשרת במהמנות של 99%  לזהות הפרעות כרומוזומליות בעובר היא בדיקת NIPT הבודקת את ה- DNA העוברי בדם האם. יתרה מכך הבדיקה גם מאפשרת לזהות את מין העובר בדיוק של 100%

מי מבצע את הבדיקה?

את הבדיקה של השקיפות העורפית יבצע רק רופא מומחה באמצעות אולטרה סאונד בגישה בטנית, אך ייתכנו מקרים מסוים בהם קיים קושי להדגים את האזור הנבדק ולכן הרופא יצטרך לבצע את הבדיקה של השקיפות העורפית בגישה וגינאלית.  

תוצאות שקיפות עורפית:

הרופא ידפיס לך מכתב סיכום בתום הבדיקה ובו יפרט את התוצאה אשר התקבלה בזמן מדידת שקיפות עורפית של העובר.

משמעות תוצאה "תקינה" בבדיקת שקיפות עורפית:
משמעות תוצאה תקינה היא סיכון נמוך לתסמונת דאון בגיל 35 בעת הלידה. בדיקת סיסי שלייה או בדיקת מי שפיר מאפשרות אבחון ודאי של תסמונת דאון. מאחר ובדיקת שקיפות עורפית היא בדיקת סקר סטטיסטית ולא בעלת ודאות חד משמעית – אנו יכולים להגיד שהעובד כנראה יולד בריא.

כאשר מתגלה בבדיקה עובר עם תוצאה של שקיפות עורפית מוגברת (מעבר לשלושה מ"מ), הדבר דורש המשך התייחסות הכולל בדיקה כרומוזומלית בליווי רופא מומחה בגנטיקה רפואית, ושלילת מומים מבניים בעובר באמצעות סקירת מערכות מוקדמת.

להלן רשימת המלצות במקרה של שקיפות עורפית מוגברת:

 • ראשית יש לבצע בדיקת סקירת מערכות מוקדמת ומאוחרת לשלילת מומים בכל המערכות, עם דגש על לב, כלי דם גדולים, שלד, כליות ויתר המערכות.
 • להקפיד על בדיקת אולטרסאונד לאורך כל ההיריון לבדיקת בצקת עורפית, לזיהוי מומים עובריים, ולבדיקת זרימות דם בעורק המוח MCA עורק התיכון. חשוב לבצע בדיקת אקו לב עובר אצל קרדיולוג ילדים מומחה.
 • בדיקת דם לנוגדנים (קומבס - Coombs).
 • בדיקת דם לגילוי זיהומים באם כגון: טפיל הטוקסופלזמה, אדמת, נגיף הציטומגלווירוס , נגיף ההרפס, כולל וריצלה‏ (אבעבועות רוח ), פרוו-וירוס B-19, וכמובן ייעוץ רופא גנטי וביצוע בדיקת כרומוזומים.

שקיפות עורפית תאומים:

שקיפות עורפית ובדיקת דם של סקר חלבונים בטרימסטר הראשון בהריון יחיד בודקים את הסיכון לתסמונת דאון בעובר.  לעומת זאת בהריון תאומים או הריון שהחל כהריון מרובה עוברים, לבדיקות הדם של סקר חלבונים יש פחות ערך. מאחר ולא תמיד ניתן להפיק תועלת מהתוצאה של שקיפות עורפית שהתקבלה.

אבל, בהריון מרובה עוברים, בדיקת שקיפות עורפית בשליש הראשון היא החשובה ביותר ומספקת מידע רב וכלולה בסל הבריאות, לפיכך חשוב  מאד לא לוותר ולכן מאוד מומלץ לבצע את הבדיקה.

בדיקת שקיפות עורפית תאומים מבצעים בנפרד לכל עובר, ולכן לשקיפות עורפית תאומים אחוזי מהימנות גבוהים במיוחד בהריון תאומים ואף הבדיקה נכללת בסל הבריאות, להבדיל מהריון יחיד שבו על האם לשלם מכספה.

מספר מילים על ביצוע בדיקת שקיפות עורפית תאומים אצל פרופ' אלדד קטורזה:

פרופ' אלדד קטורזה עבר הכשרה מקיפה בצרפת, בתחום מציאת או שלילת מומים במוחו של העובר.
פרופ' קטורזה מכהן כיום כמנהל מרפאת נוירולוגית העובר בבית חולים ע"ש חיים שיבא, תל-השומר. ובעל שם בינלאומי בתחום מערכת עצבים של העובר.

פרופ' קטורזה מלווה נשים בהריון במרפאתו הפרטית בקרית אונו, מתחילת ההריון ולאחר הלידה, ליווי הכולל בדיקות כגון:

 • שקיפות עורפית
 • סקירת מערכות טרימסטר ראשון, שני ושלישי
 • בדיקות סקר לתסמונת דאון
 • בדיקות מעקב הריון שגרתיות
 • בדיקות ומעקב להידבקות בנגיף ה-CMV בהריון
 • הריונות בסיכון גבוה
 • הריונות מרובי עוברים
 • ייעוץ בתחום רפואת העובר
 • בדיקות לזיהוי או שלילת מומים במוח העובר ועוד

המרפאה מצוידת במכשיר אולטרסאונד מתקדם 3D (תלת-מימד).

פרופ' קטורזה נמצא בקשר רציף עם המומחים בתחום מערכת העצבים של העובר בעולם, ומדריך רופאים מומחים אחרים מרחבי העולם בביצוע בדיקת שקיפות עורפית והדמיית העובר.
לפרופ' אלדד קטורזה מומחיות וניסיון רב במעקב של הריונות תאומים.

לתיאום תור לביצוע בדיקת שקיפות עורפית:

מרכז רופאים מומחים אופק פלוס 
 דרך רפאל איתן 1, קריית אונו. 

שייך למחלקת:

מיילדות וגינקולוגיה

מחלקת מיילדות וגניקולוגיה עוסקת במגוון רחב של תחומים, הן בכאלו המצריכים התערבות כירורגית והן בכאלו המצריכים מעקב או ייעוץ.

יש לך עוד שאלות על שקיפות עורפית? לנו יש תשובות!

תשמרו על הקשר

כתובתנו

דרך רפאל איתן 1
קרית אונו

צור קשר

טלפון: 03-5544077

שעות הפעילות שלנו

ראשון-חמישי 07:30-22:00
שישי – 07:30-14:00

אנו ברשתות חברתיות
סעו עם WAZE

כל הזכויות שמורות לאופק פלוס בע"מ ©

שינוי גודל גופנים
ניגודיות