סקירת מערכות מכוונת

מה היא הבדיקה?

סקירת מערכות מכוונת בודקת בצורה דידקטית, יסודית ומפורטת מבנים אנטומיים של העובר, על מנת לוודא שהתפתחותו אכן תקינה או מאידך לזהות אי אלו בעיות ולדעת כיצד לטפל בעובר או בילוד לאחר שייוולד.

איך מבוצעת סקירה מכוונת?

בדיקה זו מתבצעת בגישה בטנית ו/או נרתיקית ולעיתים משלבת את שתי הגישות, תוך שימוש במכשור מתקדם עם רזולוציה גבוהה וטכנולוגיה תלת וארבע מימד.

מהי סקירת מערכות מכוונת למח העובר?

כאשר עולה חשד למום במח העובר, אנו נדרשים לבצע בדיקת נוירוסונוגרם, שזאת למעשה סקירת מח מכוונת, אשר בודקת את מבנה המח בהרבה יותר חתכים מאשר בדיקת אולטרסאונד רגילה. יתרה מכך מבנים אנטומיים ייחודיים נבדקים בתלת מימד. בבדיקה זאת אנו בודקים בשיטתיות את תקינות המח והאם נלווים מומים מולדים נוספים.

המצבים השכיחים ביותר בהם מפנים לסקירת מח מכוונת הם: הרחבת חדרי המוח של העובר, מדדי ראש העובר גדולים או קטנים לשבוע ההיריון, חשד למחלה זיהומית בעובר כגון: טוקסופלסזמה,  וירוס CMV שימוש בתרופות במהלך ההיריון, מחלת פיגור שכלי במשפחה, מומים או ציסטות במוח, מוטציות גנטיות, מומים בעמוד השדרה, אי תקינות במבנה של קורפוס קלוסום או העדר קורפוס קולוסום והאטה משמעותית בגדילת העובר.

קורפוס קלוסום- כפיס המוח (Corpus Callosum):

אזור במרכז המח המחבר בין שתי המיספרות הימנית והשמאלי. דרכו עוברים סיבי אינפורמציה שנקראים אקסונים.  האקסונים מחברים בין שתי ההמיספרות ובהמיספרה עצמה ומעבירים מידע שמאפשר תאום בין שני חלקי המח, לחוט השדרה ולגוף כולו.

קורפוס קולוסום קיים במלואו החל משבוע 20 להריון והוא נבדק שגרתית בסקירת מערכות השניה ובהמשך ההיריון בבדיקות השונות. בבדיקת קורפוס קולוסום מזהים את המבנה התקין שלו, את אורכו, שלמות חלקיו והעובי שלו.  בעצם מגלים האם הוא תקין, פגום או חסר והאם נלווים לזה מומים נוספים.

כשעולה חשד בסקירת מערכות רגילה שקיימת בעיה בקורפוס קולוסום נדרשת בדיקת הדמיה מיוחדת. מידת החומרה נקבעת לא מחסר של קורפוס קולוסום, אלא מהאם הממצא מבודד או לא מבודד.

ישנם מצבים של חוסר מוחלט בקורפוס קולוסום בהם הילדים ייוולדו בריאים לגמרה בתנאי שאין בעיות מבניות אחרות במוח או בעיות גנטיות נוספות.

מתי נערכת סקירת מערכות מכוונת?

סקירת מערכות מכוונת משמשת לבחינה ספציפית של איבר או מערכת מסוימת, כאשר עלה חשד למום עוברי בזמן ביצוע סקירת מערכות רגילה. זאת בעצם בדיקת  אולטרסאונד מכוונת אשר מתבצעת בהתאם לצורך רפואי ולכן אין מועד מוגדר מראש שבו ניתן לבצע אותה.  שכן מבחינה טכנית ניתן לבצע אותה כמעט בכל שלב ושלב במהלך ההיריון, אך מומלץ להגיע בטרימסטר השלישי.

חשוב לציין, כי הפניה לבדיקת סקירת מערכות מכוונת לא תמיד מעידה על כך שישנו מום קשה בעובר. ישנם מקרים רבים בהם משמשת סקירה זו את הרופא המטפל לצורכי מעקב אחרי ממצא חשוד. כיום אודות למודעות על שכיחות גבוהה של מומים במערכת עצבים של העובר, חלק מנשים הרות מעדיפות לבצע סקירה מכוונת ללא כל התוויה, אלא רק לצורך שקט עצמי שלהן.

סקירת מערכות מכוונת לוירוס CMV

הדבקה בציטומגלווירוס בהריון עלולה לגרום לבעיות בריאותיות קשות לעוברים ברחם. הפגיעה העיקרית מתבטאת במערכת העצבים המרכזית ואף יכולה לגרום לשיתוק מוחין (CP), חרשות ולפיגור שכלי בצורותיו השונות.

הסקירות המכוונות מתבצעות במידה שבדיקת מי השפיר יוצאת חיובית לנוכחותו של נגיף ה-  CMV או במקרה שהאישה בחרה שלא לבצע דיקור מי שפיר, אך ידוע על הדבקה אימהית וודאית בנגיף במהלך ההריון.

פרופ' קטורזה בעל ניסיון רב בתחום נוירולוגיה של העובר ומומחה לביצוע סקירה מכוונת CMV.

תוצאות של סקירה מכוונת:

חלק הממצאים המזוהים בסקירה מכוונת לא תמיד דורשים התערבות מיוחדת, אלא מעקב רפואי. אך בחלק מהמקרים מתגלים ממצאים קשים מאוד, אשר מנבאים פרוגנוזה גרוע לעובר ולידת ילד נכה קשה. החוק במדינת ישראל מתיר במצבים מסוימים לפנות לוועדת על להפסקות הריון, וההורים הם ברי סמכות לפנות לוועדה.

מטרת הסקירה המכוונת לתת מקסימום מידע לרופא ולהורים על כמה הפגיעה בעובר משמעותית או לבצע מעקב צמוד לממצא חשוד.

סקירת מערכות מכוונת בתאומים:

מתבצעת לכל עובר בפני עצמו בהתאם לממצאים שהתגלו בעוברים בזמן סקירה ראשונה או שניה.

בסקירת מערכות  מכוונת  תאומים הרופא בודק לעומק  בטכניקה של הגדלת התמונה את האיברים החשודים ומזהה כל עובר בנפרד.  זאת סקירה רחבה יותר בהשוואה לסקירת תאומים רגילה ובה ניתן להתבונן על יותר איברים ולאושש או להפריך קיום מום בעובר או בשני העוברים. בהחלט ייתכן מצב בו נמצא עובר אחד עם חשד למום והעובר השני תקין ובריא לחלוטין, וזאת למעשה הסיבה לסקירה מכוונת של ממצא החשוד ולא סקירה שגרתית.

במידה ומתגלה או עולה חשד למום באחד האיברים של העוברים מפנים את המטופלת לבצע בדיקת MRI  עוברים, אשר מאפשר בקפידה ובדיוק רב לבחון את העוברים.

אודות הרופא:

פרופ' אלדד קטורזה מומחה בביצוע סקירות מכוונות וסקירות מעקב הריון מורחבות של העובר במידה ויש חשד למומים בעובר. פרופ' קטורזה בעל מקצועיות גבוהה ובעל שם בינלאומי בתחום מח העובר, מומחה לפענוח MRI עוברי וסקירות מכוונות למח העובר. פרופ' קטורזה עבר הכשרה מתאימה במסגרת יחידת אולטרסאונד במרכז רפואי מוביל בצרפת המוכר על ידי המועצה המדעית של ההסתדרות הרפואית בישראל.

כעת מכהן כרופא בכיר בהנהלת מרכז רפואי שיבא וכמנהל מרפאת נוירולוגית העובר. 

מרפאתו הפרטית של פרופ' קטורזה נמצאת במרכז רופאים מומחים אופק פלוס בקרית אונו ומצוידת במכשיר אולטרסאונד החדיש תלת וארבע מימד (3D, 4D).

בדיקות מעקב גדילת העובר כוללות בדיקות דופלר, שזאת למעשה הזרימה בכלי דם של העובר והשליה, שקיפות עורפית, סקירת מערכות מוקדמת ומאוחרת.  סקירת מערכות מכוונת למערכת עצבים מרכזית, מח העובר ואיברים נוספים. 

פרופ' קטורזה נותן חוות דעת שניה רפואית (Second Opinion) באמצעות ביצוע סקירת מערכות מכוונת פרטית, כאשר מתגלים ממצאים לא תקינים בעובר בזמן סקירה רגילה אצל רופא נשים בקופת חולים. כמו כן ניתן להגיע לבדיקת אולטרסאונד הכולל סקירת אגן בתחום הגניקולוגיה והפריון.

יש לך שאלות אודות סקירת מערכות מכוונת מח או בדיקת MRI מח העובר?  תשאלו את פרופ' קטורזה, יש לו את כל התשובות!

שייך למחלקת:

מיילדות וגינקולוגיה

מחלקת מיילדות וגניקולוגיה עוסקת במגוון רחב של תחומים, הן בכאלו המצריכים התערבות כירורגית והן בכאלו המצריכים מעקב או ייעוץ.

תשמרו על הקשר

כתובתנו

דרך רפאל איתן 1
קרית אונו

צור קשר

טלפון: 03-5544077

שעות הפעילות שלנו

ראשון-חמישי 07:30-22:00
שישי – 07:30-14:00

אנו ברשתות חברתיות
סעו עם WAZE

כל הזכויות שמורות לאופק פלוס בע"מ ©

שינוי גודל גופנים
ניגודיות