סקירת מערכות מאוחרת (סקירה שנייה)

סקירת המערכות העיקרית אותה מבצעים בהריון נקראת סקירת מערכות מאוחרת או סקירה שנייה (של הטרימסטר השני). זוהי למעשה בדיקת אולטרסאונד, המבוצעת על ידי רופא מומחה ברפואת נשים. סקירת מערכות שנייה סוקרת את האיברים הפנימיים של העובר על מנת לאתר מומים והפרעות התפתחות.

מתי נערכת סקירת מערכות מאוחרת?

סקירת מערכות מאוחרת (סקירה שנייה) מתבצעת בין השבועות 20.4 ועד 24להריון. בסוף השבוע ה- 20 הגעת כבר למחצית הדרך. אורכו של העובר הוא כ-15 ס"מ ומשקלו כ-270 גרם.

מדוע לעשות סקירת מערכות מאוחרת?

לסקירת מערכות השנייה יש חשיבות רבה מכיוון שבסקירת מערכות הראשונה חלק מהמומים היו קטנים מאוד ולא היה ניתן לזהות אותם. מדובר במומים שמתבטאים בשלב מאוחר יותר של הריון, לא לפני שבוע ה-20. כעת כאשר העובר גדול יותר ומערכות הגוף שלו בשלות יותר, ניתן לזהות מבנה איברים, תנועתיות הגוף, כמות מי שפיר.

בסקירה הזאת חלה התקדמות בהשוואה לסקירה הקודמת בעיקר בהתפתחות של המח ומערכת העצבים. לכן רמת הדיוק של הסקירה מאוחרת למח ולמערכת העצבים גבוהה יותר, מאשר של הסקירה המוקדמת ומאפשרת לזהות מבנים אנטומיים נוספים. במהלך הסקירה הרופא יכול להדגים מבנים שתקינותם היא קריטית להמשך ההיריון כגון: Corpus callosum ו- Cavum septum pellucidum שלא היו קודם לכן בסקירה המוקדמת. חשיבותה של הסקירה לוודא שהעובר מתפתח כמו שצריך ולא התפתחו מומים מבניים משמעותיים נוספים שלא באו לידי ביטוי בסקירה המוקדמת ובכך להבטיח שהילוד ייוולד בריא.

איך מתבצעת סקירת מערכות מאוחרת ומה הרופא מצפה לראות?

הבדיקה מבוצעת בדרך כלל בגישה בטנית ואורכת כ -40 דקות. בסיום הרופא מקליט את הנתונים לדיסק CD.

סקירה מאוחרת (סקירה שנייה) מבצעים באמצעות מכשיר אולטרסאונד תלת מימד. המכשיר שולח גלי קול בתדר מאוד גבוה לאיברים הפנימיים של העובר והם חוזרים ומתורגמים לתמונה ע"י המחשב.

טכניקה זו מאפשרת להדגים תנועתיות של העובר, למדוד את משקלו, הרי בשבוע 22 הוא כבר מגיע לחצי קילו. כמו כן אצל בנים, מזהים שהאשכים מתחילים את דרכם לשיפולי הבטן, בדומה לבנות שאצלן מתמקמים הרחם והשחלות, המלאות בביציות שיספיקו לכל החיים. יתרה מכך במידה ונבצע סקירה מאוחרת בשבוע 23 ניתן יהיה לראות את התפתחות הריאתית. הריאות מתחילות לייצר סרפקטנט, המאפשר לשקיות האוויר (אלבאולים) בריאות להתמלא ומונע את קריסתן והידבקותן בעת הוצאת האוויר. העובר מתחיל לתרגל את השימוש בריאות על ידי הכנסת מי שפיר לתוכן והוצאתם.

מה עוד קורה בשבוע 23?

עורו של העובר כבר איננו שקוף. יותר ויותר שומן נאגר מתחת לעורו. השלד מתחיל להתקשות וגם האוזן התיכונה כבר מעוצבת. את הבדיקה עצמה בני הזוג המתרגשים יכולים לצפות במסך טלוויזיה גדול הממוקם על הקיר מול מיטת הבדיקה. תוך כדי שהרופא מסביר ומראה את הממצאים.

ואם נערוך את הסקירה השנייה בשבוע 24?

נמדוד ונגלה שהקטני שלנו גדל כל רגע. הוא שוקל כבר כ- 750 גרם ובכלל לא משעמם לו בבטן. מסתבר שהאוזן הפנימית שלו כבר בשלה והוא יכול להשתעשע עם חוש שיווי המשקל. בעובר משנה תנוחות, מתהפך, מסתובב, ולפי התנועות שלו אימו יכולה להרגיש אם הוא ער או ישן. תינוקות הנולדים בשבוע זה הם בעלי סיכוי של 50% לשרוד מאחר משקלו של העובר יחסית גדל, השרירים שלו מתעבו והאברים הפנימיים גדלו.

סקירת מערכות מאוחרת תאומים

היא סקירת מערכות מלאה לכל עובר בפני עצמו, הבודקת את עמדתם של העוברים, תקינות האיברים שלהם, אורך צוואר הרחם של האם. בהריון תאומים ושלישיות מבוצעות הרבה יותר סריקות שגרתיות על מנת לוודא שהעוברים גדלים בקצב ובמשקל הראוי.

בסקירת מערכות מאוחרת תאומים הרופא מזהה אצל כל עובר עשר אצבעות ברגליים ובידיים. מודד את אורכי הירכיים של העוברים, בודק את תווי פניהם. סורק את כתר אורך העכוז, בוחן את הלב. החשוב הוא לסרוק את האיברים שבשלבים מוקדמים יותר של ההיריון היו קטנים מדי מכדי להתגלותם וכעת הם נבדקים בקפידה. העוברים עדיין אינם גדולים מדי, אך ניתן להתבונן על יותר איברים בטכניקה של בהגדלת התמונה.

הרופא מוודא שלתאומים או לשלישיות יש את כל החלקים החשובים לקיום: שלפוחית השתן, שתי כליות, קיבה, עמוד שדרה שלם ובריא לחלוטין, אברי מין, מוח ולב. מדידות ראשם של העוברים מבוצעות על מנת לוודא שמח העובר תקין ותואם לגודל השבועות.

במידה ומתגלה מום במוח העובר מפנים את המטופלת לבצע בדיקת MRI מח עוברי, אשר מאפשר בקפידה ובדיוק רב לבחון את מח העובר. בהמשך הסקירה הרופא מקשיב לקצב פעימות הלב של העוברים, ובודק את זרימת הדם מהשליה אל הלב.

ניתן לראות מספיק מהלב כדי לשלול מומים משמעותיים ביותר בשלב זה. לדוגמא: ארבעת חדרי הלב, וגודלו. הוא מתמקד בכל תאום וחוזר שוב ושוב על הסריקה על מנת לאתר ממצאים חריגים אשר עשויים להצביע על בעיית לבם של כל אחד מהעוברים הנסרקים. זה נעשה על מנת לאשר שהכול בסדר עם העוברים. שפה שסועה, למשל, עשויה להתגלות בשלב זה של העוברות.

בודקים מיקום ומצב השליה, מזהים חבל הטבור, מודדים את כמות מי השפיר כדי לשלול חשד למומחים הגורמים לריבוי מי שפיר. מוודאים שהעוברים גדלים בקצב המתאים לשלבי ההיריון,וצורתם תקינה. למעשה מחפשים כל סמן שיכול להצביע על אי תקינות בהתפתחות. לעתים מזהים סמנים אשר בבדיקה ספציפית ומתקדמת יותר אינם מעידים על בעיה אמתית.

לסיכום

כל אישה במהלך הריון חייבת לבצע סקירת מערכות מאוחרת. וזאת כדי לזהות מומים קשים בעובר, החלטה האם להמשיך הריון או לא, לזהות מצבים שידרשו התייחסות מיוחדת לקראת הלידה ובמהלכה.

במקרים מורכבים שבהם בני הזוג מעוניינים להמשיך את ההריון, ניתן יהיה לכוון את המטופלת למעקב במרכז המתמחה בתחום, ולקבל התייחסות מותאמת בלידה. מדובר בבדיקת מומחה ניתוחי לב במידה ויש מומם לבבי או נוכחות של רופא נאונטולוג מטיפול נמרץ ילודים. על כן גם אם אתם לא מעוניינים להפסיק את ההיריון מסיבה דתית, או כל סיבה אחרת, חשוב לבצע סקירה מאוחרת בכל מקרה, על מנת לקבל טיפול והכוונה מילדותית ושל רופאי ילדים מומחים.

יש לכם שאלות על סקירת מערכות מאוחרת (סקירת מערכות שנייה) – תשאלו את פרופ' קטורזה אלדד – מומחה בהדמיית העובר!

לתיאום תור לביצוע בדיקת סקירת מערכות פרטית

מרכז רופאים מומחים אופק פלוס 
 דרך רפאל איתן 1, קריית אונו. 

עובד במחלקת:

מיילדות וגינקולוגיה

מחלקת מיילדות וגניקולוגיה עוסקת במגוון רחב של תחומים, הן בכאלו המצריכים התערבות כירורגית והן בכאלו המצריכים מעקב או ייעוץ.

תשמרו על הקשר

כתובתנו

דרך רפאל איתן 1
קרית אונו

צור קשר

טלפון: 03-5544077

שעות הפעילות שלנו

ראשון-חמישי 07:30-22:00
שישי – 07:30-14:00

אנו ברשתות חברתיות
סעו עם WAZE

כל הזכויות שמורות לאופק פלוס בע"מ ©

שינוי גודל גופנים
ניגודיות